Kaş Ekimi

Özellikle bayanlar sık yaptırdığı işlemlerden biri olan kaş ekimi lokal anestezi altında fue yöntemi ile yapılmaktadır. Kaşların dökülmesi, yanma vb. yokluğu gibi durumlarda uygulanabilen estetik bir işlemdir. Kaşı oluşturacak sıklaştıracak kıl kökleri vücudun uygun görülen yerlerinden mikromotorlar yardımı ile alınarak bölgeye ekilmektedir.

Nasıl Yapılmaktadır?

Öncelikle kaş ekimi için kıl kökleri nereden bulunur sorusunun da cevabını net bir şekilde vermek gerekir. Estetik ünitemizde yapılan deneyimlerimizde en iyi sonucu ense bölgesinden alınan kıl kökleri vermekte. Ancak kaş ekiminde kıl kökleri koltuk altı, kol tüyleri gibi bölgelerden de alınabilmektedir. Eğer kaşın sadece belli bir kısmında dökülme vb. bir durum mevcut ise operasyon 30 dakika gibi kısa bir zamanda sonuçlandırabilmektedir.

0.6-0.7 mm aletlerle alınan kıl kökleri cilt kesilmeden fue yöntemi ile belirlenen alana ekilir. Kıl kökleri bekletilmeden ekim hemen gerçekleşir. Açısı daha önceden belirlenen kıl kökleri uygun alanda yerleştirilir. 400 ila 700 arası greft ekilerek tatmin eden sonuçlara ulaşılır. Burada önemli olan nokta ise kaş ekiminin doğal sonuçları doğurması. Kaş ekimi yaptırdığım anlaşılır mı sorusuna cevap olarak hastayı 1 ay sonra gören kişi kaş ekimi yaptığını herhangi bir şekilde fark edemeyecek doğal görünüme sahip olabilmektedir.

Kimler Kaş Ekimi Yaptırabilmektedir ?

Kaş dökülmesi de toplumda % 0,5-1 oranında görülebilir. Kaş dökülmesinin latince adı madarozistir. Doğuştan az veya ince kaşlara doğan insanları değil, kaşlardaki ani bir azalmayı veya dökülmeyi ifade etmektedir. Kaşlarda dökülme sebebine bağlı olarak geçici veya kalıcı olabilir. İatrojenik olarak yani kişinin fazla depilasyon yapması sonrasında yada bir takım sistemik yada hastalıklar sonrası olabilir. Kaş ekimi özellikle hipotiroidi, alopesi areata, kemoterapi, atopik dermatitler sonrası yaşanabilen kalıcı kaş dökülmelerinde ve fazla kaş alınmasıyla sonrası yaşanan kaş eksiklikleri durumunda yapılabilir.

Kaş Ekimi Sonrası Neler Yaşanır ?

Kaş ekimi sırasında hangi donör bölge kullanılırsa kullansın sonuçta ekilen köklerin kaş gibi davranmaları beklenmez. Bu kökler alındıkları bölgedeki davranışlarına benzer bir biçimde davranırlar. Ancak birçok insanın da kaşları belli bir seviyeye kadar uzadığında ve şekillendirme gerektirdiği için bu zamanlarda  çok önemli bir dezavantaj değildir. Kaş ekimi sonrası 1 hafta köklerin tutma süreci yaşanır daha sonra 4-6 hafta kadar ekilen kıllar dökülür kökler yerinde kalmaktadır. Takiben 4-6 ay sonra tekrar bu kökler kıl üretimine başlar ve kaşların yavaş yavaş uzamaya başladığı gözlemlenir.Genellikle tam çıkma ve sonuç 1 sene içerisinde alınır. İşlem sonrası eğer saç kökleri kullanıldıysa bu kökler 1 ayda 2 cm kadar uzayacaklardır. Çoğunlukla açısal problemleri de azaltmak için çok kısa kullanım önerilmez.

Kaş Ekiminde Şekil Nasıl Verilir?

Kaş ekiminde sonuç uygun koşullarından sağlanmasının ardından uzmanlar ve hastanın ortak görüşü sonucu çizilerek belirlenir. İz bırakmayan boya yardımıyla kaşların kalınlığı, uzunluğu ve sıklığı belirlenmektedir. Hasta kaşın nasıl şekil alacağı konusunda fikir sahibi olur. Geri kalan kısımda kaşın ekim yönü belirlenir ve uygulamaya geçilir.